به روز شده: ۱۲:۱۴ تهران - پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۹

امپراطوری دروغ و ادعاهای گزاف

نویسنده: سیامک قادری

قريب به اتفاق اندك نهادهاي مستقل و نيمه مستقل باقي مانده در كشور و حتي آمارهاي دستكاري شده دولتي ارسالي به نهادهاي بين المللي نشان مي دهد ، دولت نهم و دولت مستقر دهم جمهوري اسلامي ايران ، يكي از بي انضباط ترين ، فاسد ترين ، بي مبالات ترين ، محدودكننده ترين ،‌نا امن ترين ، بي ثبات ترين و نهايتا دروغگو ترين و رياكارترين دولت هاي پس از انقلاب و حال حاضر جهان است كه ادعاهايش گوش دنيا را كر كرده و دستاوردهايش ايران را از كشوري قدرتمند و سرافراز در جهان به كشوري غرق در تباهي و نيستي كشانده است.

اين ادعا گزافه نيست. نمايندگان همين مجلس هشتم ، اعضاي كميسيون اصل 90 كه دسترسي كمابيشي به شكايات مردمي از نهادهاي دولتي دارند ، ديوان محاسبات كشور ، ديوان عدالت ادراي و سازمان بازرسي با ارايه مستندات و آمار از بيراهه رفتن دولت حكايتها دارند.

حتي اگر اين استدلال مريض گونه و توهم آلود دولتمردان دولت مستقر را هم بپذيريم كه مخالفان دولت در اين نهادها نفوذ دارند، آمارهاي دستكاري شده خود دولت فعلي كه در جمعبندي ها و رده بندي هاي جهاني مورد استناد قرار مي گيرد ، نشان از سقوط تمامي شاخص هاي پيشرفت كشور عزيزمان تا حد تباه ترين كشورهاي جهان مي دهد.

Legatum Institute يكي از اين نهادهاي بين المللي نظارتي است كه وظيفه خود را پايش و مراقبت از شاخص هاي پيشرفت در كشورهاي تعريف كرده است و به صورت آنلاين ميزان صعود و افول كشورها به لحاظ شاخص عمده تحت پايش دايمي دارد.

اين موسسه معتبر بين المللي ، 104 كشور جهان را كه آمارهاي رسمي درزمينه هاي 9 گانه مورد نظر ارايه مي كنند در رنكينگ خود قرار داده و رده آنها را با رنگهاي سبز ( براي كشورهاي با پيشرفتهاي قابل ملاحظه ) ، زرد ( براي كشورهاي در حالت خطر ) و نهايتا قرمز (براي كشورهاي در حال سقوط ) مورد ارزيابي قرار مي دهد.

Legatum Institute كشورها را از 9 منظر " 1- بنيانهاي اقتصادي براي توليد ثروت " ، " 2- شرايط مناسب براي طرح ايده هاي نوين " ، " 3- گسترش نهادهاي دموكراتيك مدني " ، " 4- ايجاد امنيت اجتماعي و گسترش فرصت هاي برابر " ، " 5- دولت و ميزان سلامت و شفافيت آن " ، " 6- آزاديهاي فردي " ، " 7- توسعه سرمايه گذرايها " ، " 8 - آموزش و تحصيلات جامعه " و " 9- انسجام اجتماعي " مورد بررسي و مقايسه قرار مي دهد.

ايران در جدول رنكينگ اين نهاد در همه 9 منظر مورد نظر، به غير از "شرايط مناسب براي طرح ايده هاي نوين " و " آموزش " و "بهداشت" در وضعيت سقوط قرار دارد و در اين سه زمينه داراي وضعيت مشابه برخي كشورها نظير مراكش ، قزاقستان ، ويتنام و چند كشورعقب افتاده و درحال توسعه است.

مي توان فرض كرد بهبود وضعيت در اين زمينه يعني "شرايط مناسب براي طرح ايده هاي نوين " ، به پيشرفتهاي هسته اي ، پيشرفتهاي فضايي و موشكي و تحقيقات در زمينه سلولهاي بنيادين باز مي گردد كه حاصل همت و بلند نظري و تحقيقات دراز مدت دانشمندان ايراني در دولت هاي قبلي بوده كه در دولت فعلي به بار نشسته و گاه حتي عجله دولت در اعلام زودهنگام آن نظير توليد واكسن ايدز باعث افت اعتبار علمي ايرانيان شده است.

گزافه نيست كه بخش زيادي از اعتبار كشورهاي پيشرفته امريكايي و اروپايي در اين شاخص را مي توان به دانشمندان و متخصصان ايراني نسبت داد كه در موج هاي مختلف تحولات تن به تبعيد از كشور داده اند.

از جمله ديگر شاخص هاي بالاتر از سطح سقوط ، مي توان به شاخص "آموزش" و "بهداشت" اشاره كرد كه با توجه به سرانه حدود 10 هزار توماني اين بخش از بودجه كشوري براي ايرانيان ، مي توان آن را به همت و ايثار طبقه متوسط شكل گرفته از پيشرفتها و گشايشهاي دولت هاي قبلي نسبت داد نه به عزم دولت نهم و دولت بدون مشروعيت و مقبوليت دهم براي بهبود اين شاخص ها .

كيست كه باورنكند قريب به اتفاق خانواده هاي ايراني از نان شب خود مي زنند تا فرزندان را خود را باهزينه هاي بالا در دانشگاههاي كشور ببينند و سطح تحصيلي جوانان ايراني را بايد به اين همت ايراني نسبت داد و نه تصميمات دولت.

در زمينه بهداشت نيز بودجه كمتر از 10 هزار تومان براي هر ايراني تا سال 1388 قطعا موتور محرك بخش سلامت ارزيابي نمي شود و آن را مي توان به توجه مردم ايران به سلامت خود و خانواده حتي به قيمت هزينه كرد پس اندازها و سرمايه گذاري هاي كوچك آنان وابسته دانست.

حال با چنين تفكيكي از 9 منظر مورد نظر ، در 6 منظر كليدي ديگر كه نقش نهادهاي حاكميتي در صعود و افول شاخص ها كليدي و قطعي است وضعيت ايران مشابه كشورهايي نظير كنيا ، تانزانيا ، يمن ، سودان و زيمبابوه قرار دارد و شاخص هاي سقوط قطعي ايران را به انتهاي جدول تباهي نشان مي دهد.

با نگاه به چنين وضعيتي است كه لازم است هر چه سريعتر دولت بي مسئوليت و فاسد كنوني را كه ادعا و دروغ او نه تنها كه گوش هموطنان ، كه گوش جهان را كر كرده وادار كرد يا به مسئوليت هاي خود پايبند باشد و يا مسئوليت را رها كرده به اهلش بازگرداند.

با چنين استدلالي است كه معتقدم ايرانيان علاقمند به فرهنگ وكيان ايران عزيز در هرجاي اين جغرافيا بايد مسئوليت تاريخي خود را در اين برهه نشان داده و 22 خرداد 1389 را به روز ملي مبارزه با فساد، دروغ ، تقلب ، بي كفايتي ، حذف مديران كارمد و كارشناسان ، استبداد و خود رايي تبديل كنند.


براي مقايسه شاخص هاي مورد نظر بايد به روش زير عمل كرد:


ابتدا وارد سايت Legatum Institute شويد.


سپس با انجام مراحل 3 گانه زير ايران را با هر كشوري كه مايل هستيد مقايسه كنيد:


figure01.jpg


سپس اينجا وضعيت رنكينگ ايران را درمقايسه با ساير كشورها مورد مشاهده قرار دهيد.


-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی

نظر شما

در همین زمینه
 • گزارشی از تهران در سالگرد ۲۲ خرداد
 • آخرین اخبار
 • دیدار مشترک موسوی و کروبی؛ با راهپیمایی سکوت مخالفت ولی از هتک و تخریب حمایت می کنند
 • گامی دیگر به سوی خودکامگی
 • صدور حکم جدید برای آرش صادقی از اعضاي جوانان حزب مشارکت
 • محمد نوری زاد به مرخصی آمد
 • حسین درخشان پس از ۲۱ ماه بازداشت به دادگاه رفت
 • ژیلا بنی یعقوب جایزه خود را به شیوا نظرآهاری و بهمن احمدی امویی تقدیم کرد
 • سید حسین مرعشی به مرخصی آمد
 • اکبر اجدادی آزاد شد
 • حمیدرضا جلایی‌پور: به محمدرضا گفته بودند اگر همسرت به تهران نیاید بیچاره‌ات می‌کنیم
 • گسيل فرهنگ لباس شخصي ، به فضاي اينترنت
 • دیدار اعضای سازمان مجاهدین انقلاب با خانواده محسن آرمین
 • سازمان مجاهدین انقلاب، ارتحال داماد امام (س) را به سیدحسن خمینی تسلیت گفت
 • علی مطهری: کوچک زاده ریشه روسی دارد/ فحاشی و تلاش برای درگیری فیزیکی از سوی حامیان دولت
 • میرحسین موسوی و مهدی کروبی صبح امروز دیدار کردند
 • عماد الدین باقی به مرخصی آمد
 • فرهاد دانشجو و ملک ری
 • هشدار شدیداللحن رئیس قوه قضائیه به اهانت کنندگان به مجلس
 • دادستان تهران با جمعی از خانواده‌‌های زندانیان سیاسی دیدار کرد
 • ورود اسکناس ده هزار تومانی به بازار پولی و اشتباه در شعر معروف سعدی
 • دیدار اعضای سازمان مجاهدین انقلاب با خانواده محسن آرمین