به روز شده: ۲۱:۴۴ تهران - چهارشنبه ۲ تیر ۱۳۸۹

گسيل فرهنگ لباس شخصي ، به فضاي اينترنت

نویسنده: سيامك قادری

كسانيكه در يك سال گذشته با باتوم و چماق و گاز اشك آور ، به مقابله با خواستهاي به حق معترضان و فعالان جنبش سبز پرداخته بودند ، بعد از تاكيد رهبران جنبش سبز كه اعلام كردند تداوم همت سبزها فقط در تحركات خياباني خلاصه نمي شود ، به خيال مقابله با رهيافت جديد ، به فضاي مجازي سرازير شده اند و با حضور خود بسياري از موانع را در اين عرصه به همراه آورده اند.
نگاهي به وبلاگهاي به روز نشده كساني كه خود را طرفدار ولايت و ارزش ها مي دانند از يك سوي و توجه به شماره هاي چند رقمي بر روي وبلاگ هاي حاميان سبزها ، نشان مي دهد چگونه جنگي ميان طرفداران وعمال كودتا با آزاديخواهان در اين فضا جريان دارد.
از شايعاتي همچون پرداخت مبالغي به عنوان حق الزحمه به منظور اصلاح محتواي اينترنت به اين دست از اجيرشدگان فضاي اينترنتي كه بگذريم و فرض كنيم آنها شايعاتي بي اساس است ، فيلترينگ مداوم وبلاگهاي اردوگاه ملت ، خود نشان از يك جدال غير اخلاقي و نابرابر ميان آزادانديشان با مهاجمان به فضاي اينترنت دارد.
شايد اولين هجمه ها به فضاي اينترنت را بتوان با هجوم ماموران دولت كودتا به دفاتر نشريات و ستادهاي نزديك به اصلاحات در آخرين روزهاي مبارزات انتخاباتي ، همزمان دانست.
ضبط و مصادره ابزار و ادوات توليد محتواي اينترنتي و حصر و اسارت خبرنگاران آن دسته از نشريات ، اولين اقدام در جهت متناسب سازي فضاي اينترنت بود ! كه به طور مسلطي در اختيار اصلاح طلبان و قشر فرهيخته طرفدارجنبش سبز قرار داشت .
برخورد با وب نوشت به مديريت محمد علي ابطحي يكي از نمونه هاي مثالي اين مدعاست كه ستاد كودتا سعي كرد تا با شكستن او نشان دهد فضاي مجازي ، محيطي بي خطري براي فعالان آن نخواهد بود.
پس از آن ارتشي به نام ارتش سايبري كه نامش نشاني از تشكيل ستادي نظامي - امنيتي دارد در فضاي مجازي فعال شد .
پيام هايي همچون " شما ديده مي شويد " ، " به زودي توسط سربازان گمنام امام زمان بازداشت مي شويد" و دهها پيام تهديد و توهين به صاحبان وبلاگ هاي سبز نيز در آن دوران نتوانست موجي از آگاهي و شعور را كه در فضاي اينترنت جريان يافته بود ، خاموش سازد.
پس از آن حمله هاي هكري به سايت ها و وبلاگ هاي اردوگاه آگاهي آغاز شد و هر از گاهي وبلاگها و سايت ها هك شد و مرتبطين با آنان از سوي نهادهاي نظامي و امنيتي احضار و بازداشت شدند.
خرابكاري و راهيابي به شبكه هاي اجتماعي و مجازي در دستور كار آنان قرار گرفت و از آنجا كه بر خلاف لشگريان توهم زده كودتا ، فعالان اين عرصه عمدتا انسانهايي آگاه و هوشيار و در عين حال مستقل بودند ، از اين هجمه نيز راه به جايي نبردند.
در طول يك سال نفس گير گذشته بسياري از فعالاني كه در عرصه اطلاع رساني و ثبت و ضبط وقايع و رخدادها بارها با فيلترينگ وبگاههاي خود مواجه شدند ، هربار سعي كردند با مجاهدت و تلاش ، اندوخته هاي يك سال مبارزه عليه دولت كودتا را از گزند حذف و فيلتر نجات دهند و آنها را از اين سرور ميزبان به آن يكي انتقال داده و با عوض كردن اسم ها و عددها بر روي آدرس هاي اينترنتي ، لشگر كور و گيج كودتا را به سر درگمي بيشتري سوق دهند.
با هر مناسبتي و پيش از هر اعلامي براي فراخوانهاي ملي ، هزاران وبلاگ فيلتر شدند ولي بلافاصله شبكه گسيخته مخاطبان به هم گره خورد به گونه اي كه در پايان يك سالگي ديگر نه فيلترينگ به مانعي براي دسترسي آزاد به مطالب تبديل شده بود و نه كسي مرجع و مخاطب خود را در اين فضا گم مي كرد.
در طول سال گذشته گاه موج بي اخلاقي از ستاد كودتا چنان در فضاي مجازي جريان مي يافت كه با تحت فشار قرار دادن ميزبانان وبلاگها همچون بلاگفا و پارسي بلاگ علاوه بر فيلتر كردن سايتها و وبلاگها، دسترسي افراد را به محتواي اختصاصي خود مسدود كرند و كل محتوا را بدون هيچ ضابطه اي از صحنه مجازي حذف مي كرد.اگرچه تن دادن به خواست كودتا توسط ميزبانان اعتبار تجاري آنان را نابود كرد اما با چنين رويكردي عده اي از وبلاگ نويسان عطاي نوشتن در فضاي ايراني را به لقاي آن بخشيده به وبلاگهايي با منشاء خارجي نقل مكان كردند.
راهكار كودتا براي مقابله با چنين رويكردي طبق معمول گذر از چارچوبه هاي قانوني و زير پا نهادن تمامي معيارهاي فعاليت در فضاي سايبري بود . آنها سايتهاي ميزبان و هر آنچه خدمات آن بود همچون وردپرس و بلاگر را به طور ادواري مسدود كردند و اينگونه نام خود را در قامت بزرگترين اعدام كنندگان وبلاگ ها و نشريات در جهان ماندگار كردند.
اكنون به نظر مي رسد فيلترينگ وبلاگها و سايت نه بر اساس رصد محتوايي آن كه بر اساس كاربرد عدد بر روي آدرس اينترنتي صورت مي گيرد و آدرس هاي حاوي اعداد يكي پس از ديگري بدون توجه به بروز شدن آنان و يا محتواي آن اعمال مي شود.
از ديگر سوي همزمان به بهره برداري چماقداراني كه به فضاي اينترنتي گسيل شده اند از فضاهايي چون بلاگر ، وردپرس ، بلاگ اسكاري ، بلاگفا ، پرشين بلاگ و ساير سرويس هاي وبلاگ ، بودجه هايي براي راه اندازي وبلاگ هاي به اصطلاح ارزشي در نظر گرفته شده است.
شايد اوج اين اقدام را پس از مسدود سازي برخي از سايتهاي مرده اين عده در بلاگفا بتوان در ايجاد ميزباني به نام پلاكفا نشانه يابي كرد. سايت پلاكفا سايت اختصاصي كودتاگران است كه چند روزي است راه اندازي شده و هدف آنان ميزباني اين دست از فعالان حكومتي عرصه نت محسوب مي شود.
این سامانه ارائه دهنده خدمات وبلاگ نوشته: "يكي از دلايل برپا شدن اين سرويس اتحاد و انسجام وبلاگ نويسان ارزشي مي باشد."
پلاکفا در ادامه این توضیحات آورده است: " پلاكفا، با توكل به خدا و توسل بر اهل بيت در شرايطي وارد عرصه‏ي خدمات وبلاگ‏نويسي شد كه طبق دستورات مقام معظم رهبري جنگ نرم آغاز شده و جوانان افسران جنگ نرم هستند، كه در اين صحنه غبار آلود همانگونه كه معظم له فرموده اند بايد بصيرت بخشي كرد و گوشمان به لسان زيبا و مبارك نائب حضرت صاحب (عج) باشد و انشالله ما بتوانيم گوشه اي از اين امر را جامه عمل بپوشانيم."
پارسامهر مدير پلاكفا در گفت و گو با خبرگزاری قرآنی ایران اعلام کرد که راه اندازی پلاکفا به دلیل مقابله با جنگ نرم و نیز مسدود شدن برخی از وبلاگ های ارزشی در سرویس های ارائه دهنده خدمات وبلاگ صورت گرفته است.
اين در حاليست كه مدير بلاگفا پيشتر اين ادعا را تكذيب كرده و اعلام كرد كه آنان مي توانند همچون گذشته به وبگاههاي خود دسترسي داشته باشند.
اما به رغم تكذيب مدير بلاگفا در انسداد سايت هاي ارزشي و آشكار شدن دروغگويي اين به اصطلاح اصولگرايان ،‌ لشگر غيبي و آشكار كودتا دست به كار شده و سایت های بلاگفا و پرشین بلاگ از دسترس كاربران خارج سدند.
پس از آن سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان از راه اندازی شبکه اجتماعی بسیجیان در فضای مجازی خبر داد.
اما با وجود اين تمهيدات سخت افزاري و تامين تام و كمال بودجه ، اين عده نا‌آشنا با نوشتن و نگارش كه بيشتر دستشان به چماق و باتوم مي رود تا قلم قرار است چه محتوايي را بر روي اينترنت جاري سازند؟ يا چه محدوديتهايي بر سر استفاده آنان در اينترنت فراهم آمده بود كه دست به كار ايجاد پايگاه اختصاصي خود شدند؟
واقعيت اين است استفاده از ترم هاي ايدئولوژيك و فرمانبردارانه در چارچوب هاي نظامي امنيتي مورد نظر دولت كودتا ، چيزي نيست كه مخاطب اطلاعات اينترنتي به دنبال آن باشند و تنها خريداران اين دست از مطالب ، شبكه گسيخته شبه نظاميان تازه وارد در اين فضا هستند. عده اي كه طول عمر تجربه آنان در فضاي نگارش ، اينترنت و كامپيوتر به زور به يكسال مي رسد ، اگرچه عده از رهبران‌آنان سالهاست با اين فضا آشنا هستند.
يكي از اين رهبران كه نقش عمده اي در تشديد فضاي دروغ پراكني و هتاكي از طريق خبرگزاري رسمي كشور ، ايرنا داشت ، تقي دژاكام است كه پس از بازنشسته شدن از كيهان شريعتمداري به عنوان مدير ارزشيابي خبري ايرنا ماهها ، به تشويق خرابكاران و هتاكان رسانه اي در ايرنا مشغول بود و مانع از ارسال اخبار حرفه اي بر روي خروجي ايرنا مي شد.
اين شخص كه اكنون در نفش ليدر جريان وبلاگي كودتا در عرصه اينترنت فعال شده ضعف کمی و کیفی جریان حامی کودتا در فضای مجازی را جرقه اصلي ايجاد اتحاديه "وبلاگنویسان ارزشی" می خواند.
وي گفته است: " از همه برادران مي خواهم تشكل هاي خودشان را جدي بگيرند و با هر بهانه اي كه دور هم جمع بشوند. تعداد تشكل ها مهم نيست، اينكه دور هم جمع بشوند با هر سليقه اي، با هر نگاهي اما حزب اللهي و انقلابي و كار خودشان را ادامه بدهند.
او به سبك دروغ پردازي ها و توهم پراكني هايش در ايرنا و كيهان مي گويد: "آنها - بخوانيد سبزها - با تمام عده خودشان به اين جنگ نرم و مجازي رو آورده اند. تعداد وبلاگ نويس هاي آن ها بسيار بيشتر از تعداد وبلاگ نويس هاي ماست. مي توانم بگويم چند برابر كار تشكيلاتي كه آنها كرده اند و مي كنند قوي تر و منسجم تر از بچه هاي ما است. هزينه هايي كه براي آنها پرداخت مي شود بيشتر است، در حالي كه بچه هاي ما فقط با توكل به خدا دارند مي نويسند.! با دلسوزي و اردات خودشان به نظام اسلامي. همه اين ها هست."
باري ! آنچه پيام هاي موسوي و كروبي را در كاربست ترم هاي ديني در مبارزات عليه كودتا براي نسل امروز و تحصيلكرده و فرهيخته جذاب كرد نه ظاهر ، كه محتواي پيام بود و اينكه صداقت كلام آنان در دل جوانان فرهيخته اين مرز و بوم جاي خوش كرد. آن شبكه هاي پيچ در پيچ اجتماعي و آگاهي درونزاي ناشي از آن و مخاطبان ميليوني ، ميلونها وبلاگي كه توسط كودتا بسته شد ، تنها و تنها به همت والاي صادقين و صالحيني داير مانده است كه فضاي اينترنت را جدال ميان آزاديخواهي و روشن انديشي با نظامي گري و كودتا و سياه انديشي مي بينند نه عرصه جنگي كه فرمانده اي به نوچه هايش دستور زدن و كشتن مي دهد.
به همين دليل است كه بر اين باوريم استفاده از تاكتيك هاي رهبران جنبش سبز در فضاي اينترنت توسط عده اي كه خود را به مثابه موظفان يك ارتش در فضاي جنگي احساس مي كنند ره به جايي نمي برد و ليدرهاي آنان چنانچه به فكر تاثيرگذاري دراز مدت و فرهنگي در فضاي اينترنت هستند ، بايد به فكر تغيير فكر و نگاه سربازان خود باشند ، تغييراتي كه اگر راستين باشد منجر به ارتقاي آگاهي آنان خواهد شد و آگاهي اين چراغ روشني بخش ، دشمن ذاتي و ديالكتيكي آنان در همين جدال خواهد بود.


-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی

نظر شما

آخرین اخبار
 • مادر مجيد توکلی: لااقل يک شماره حساب به من بدهند تا هزينه درمان فرزندم را به حسابشان بريزم
 • سروری، عضو کميسيون امنيت ملی: بر اساس رسيدگی‌ها اعزام افراد به کهريزک غلط بود، رئيس زندان اوين گفت جا داشتيم
 • سبز های گمنام/ وضعیت بلاتکلیف یک جانباز در زندان اوین
 • آخرین وضعیت پرونده محمدصابر عباسیان از زبان وکیلش
 • قوه قضائیه و شکایت ما
 • چرا کروبی به قم رفت؟
 • چند روز بعد از تحلیل‌های فوتبالی متکی و جوانفکر؛ برزیل از جام‌جهانی حذف شد
 • آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان احترام خود را حفظ کنند
 • توزیع اطلاعیه علیه رییس مجلس در قم
 • آنکه فریاد "دزد" سر می دهد، "سارق" است
 • حمزه کرمی در بهداری زندان اوین بستری شد
 • اعظم ویسمه ممنوع الملاقات شد
 • نرگس محمدی، فعال حقوق بشر آزاد شد
 • دادگاه بهشتی شیرازی، مشاور ارشد موسوی ماه آینده برگزار می شود
 • سید حسن خمینی: جامعه گرفتار چاپلوسان مسیر انحطاط را با شتاب طی می کند
 • دکتر اردشیر امیر ارجمند: اقتدارگرایان در حال اجرای یک قانون اساسی جدید هستن
 • جنبش دانشجویی ایران در گذر زمان (۱)
 • اطلاعات و انتقادات یک سایت اصولگرا از نحوه رسیدگی به پرونده جنایت کهریزک
 • درباره فحاشی و داد و بیداد علیه کروبی در مراسم ختم پدر دکتر عارف
 • نامه خواهر شهیدان باکری به ضرغامی: باکری ها در آرزوی برابری و برادری بودند نه دشمنی و دروغگویی