به روز شده: ۱۸:۱۴ تهران - سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰

علی مطهری: سند بردگی را با دست خودمان امضا نکنیم

در واکنش به تصویب طرح موسوم به "نظارت بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی" که بر مبنای آن، نه تنها در زمان بررسی صلاحیت کاندیدا، بلکه در طول دوره نمایندگی نیز امکان "رد صلاحیت نمایندگان" وجود خواهد داشت، علی مطهری با انتقاد از تصویب آن، این طرح را "اشاعه دهنده منکر" و "باعث اختلال و درگیری در مجلس" دانست که منجر به "خبرچینی و تلاش برای حذف مخالفان و تسویه حسابهای سیاسی و همچنین کاهش قدرت مجلس می شود."


گفتنی است کلیات طرح نظارت بر نمایندگان، روز سه شنبه بیستم اردیبهشت ماه، با رای بالای نمایندگان مجلس اصولگرا به تصویب رسید.


به گزارش خبرآنلاین، پس از اعلام تصویب این طرح که با مخالفت جدی نمایندگانی چون علی مطهری و محمدمهدی شهریاری روبرو شد، نمایندگان اصولگرا با فریاد الله اکبر از آن استقبال کردند.


بر اساس این گزارش، مطهری در تشریح مخالفتش با این طرح گفت که شورای نگهبان، مردم و کمیسیون اصل نود بر عملکرد نمایندگان نظارت دارند و نیازی به تدوین یک طرح جدید نیست. مضاف بر اینکه شعب تصویب اعتبار نامه نمایندگان، در طول دوره نمایندگی نیز میتواند فعال باشد.


نماینده تهران، این طرح را به آییننامه اجرایی در یک مدرسه یا دبیرستان تشبیه کرد که در شان نمایندگان نیست و گفت: اگرچنین چیزی لازم بود باید در مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم تدوین میشد! مجلس خودش ناظر است و نیازی به نظارت بر ناظر نیست.


وی با اشاره به اینکه اعضای هیات نظارت بر نمایندگان، خود نمایندگان در نظر گرفته شدهاند، ادامه داد: با توجه به حجم بالای کار نمایندگی با حضور برخی افراد در این هیات، از کارهای نمایندگی خود باز می مانند.


مطهری این طرح را "اشاعه دهنده منکر" و "باعث اختلال و درگیری در مجلس" دانست که منجر به "خبرچینی و تلاش حذف مخالفان و تسویه حسابهای سیاسی میشود" و گفت:
"عباراتی همچون گزارشهای واصله درباره اعمال خلاف امنیت کشور" قابل سوء برداشت است و میتواند حتی شامل انتقاد از رئیسجمهور هم بشود که مخالف حریت نمایندگان است."


به گفته این نماینده اصولگرا، این طرح در راستای تحت کنترل درآوردن مجلس است و این در حالی است که همین الان هم مجلس امکان استفاده از همه ابزارهای قانونی خود را ندارد.کما اینکه با وجود اصرار رئیسجمهور بر عدم اجرای برخی قوانین مصوب مجلس، هنوز نتوانستهایم از رئیسجمهور سوال کنیم.


مطهری با تاکید بر اینکه، سند رقیت و بردگی خودمان را با دست خودمان امضا نکنیم، متذکر شد: نماینده باید آزاد و سبک بال باشد نه اینکه زنجیری به دست و پای نمایندگان بسته شود.


گفتنی است سال گذشته و در زمان تدوین طرح مذکور، مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز، با انتشار نامه ای سرگشاده به نمایندگان مجلس، طرح مذکور را "فشاری بر نمایندگان مردم برای یکسویه نمودن رای و نظر آنان با رای حاکمیت" و "زنگ خطر" برای تنها نهاد دمکراتیکی دانسته بود "که از استقلال آنهم چیز زیادی باقی نمانده است."


مکانی مناسب برای تهمت زنی
به گزارش خبرآنلاین، یک عضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز در مخالفت با طرح مذکور خاطرنشان کرد "طرح نظارت بر نمایندگان، مکانی امن برای افراد بیکار ایجاد می کند تا با خیال راحت به نمایندگان تهمت بزنند."


محمدمهدی شهریاری نماینده زاهدان تصریح کرد "متاسفانه این طرح، اصل تفکیک قوا را زیر پا نهاده و در بسیاری موارد جای قوه قضاییه نشسته و مجلس را از جایگاه اصلی خود دور میکند."


وی با بیان اینکه از رئیسمجلس انتظار میرفت که با طرح چنین مسالهای مخالفت کند، طرح نظارت بر نمایندگان را در تضاد با اصولی از قانون اساسی خواند و گفت: وقتی در مجلس کمیته تحقیق و شعب داریم، چرا باید تهیه گزارشاتی علیه نمایندگان را به هیات دیگری بدهیم که شائبه سوء برداشتهای سیاسی دارد؟


به اعتقاد وی، این طرح در هنگامه استیضاح وسوال از وزرا میتواند تهدید آفرین باشد. کما اینکه تا کنون نیز اعمال فشارهایی شده است. از سوی دیگر این طرح منجر به محافظه کاری بین نمایندگان و کم کردن دامنه نظارتی آنها می شود.


شهریاری در پایان گفت: نباید مکانی را برای افراد بیکار در نظر بگیریم که هرچه خواستند علیه نمایندگان بکنند و بگویند. تصویب این طرح توهین به جایگاه نمایندگان است. نباید خودمان استقلالمان را زیر سوال ببریم. برای دفاع از حقوق ملت، نباید به این طرح رای داد.


فریاد الله اکبر نمایندگان اصولگرا
این گزارش همچنین آورده است: پس از اعلام تصویب این طرح که بیشتر نمایندگان با فریاد الله اکبر از آن استقبال کردند، قرار شد کلیات آن برای بررسی دوباره جزئیات، به کمیسیون اصل نود سپرده شود .


گفتنی است شهریورماه سال گذشته، کمسیون اصل۹۰ مجلس، کمیته ای را برای تهیه طرح نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس تعیین کرد که براساس این طرح، از این پس نظارت شورای نگهبان تنها در بررسی صلاحیت کاندیدا نخواهد بود و در طول دوره نیز این نظارت وجود خواهد داشت و بر همین اساس، درصورت عدم صلاحیت نماینده در طول دوره، اعتبار نامه وی باطل خواهد شد. محمد ابراهيم نكونام رئيس كميسيون اصل نود مجلس، این طرح را "در راستاي اهداف نظام و نظر رهبری" ذکر کرده بود.


همان زمان مهدی کروبی بعنوان نمایندۀ چهار دوره از مجلس شورای اسلامی، خطاب به نمایندگان نهاد قانونگذاری خاطرنشان کرده بود "این طرح که خارج از مجلس تهیه، طراحی و هدایت شده بود به متولیانش اجازه می داد تا نمایندگان مخالف و یا حتی مستقل در صورت عدم رضایت اربابان قدرت از مجلس اخراج و حتی در مواردی به محاکم قضایی معرفی گردند."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی


نظرات

agar az sanadeh bardegui bizaride in hameh dar harfahyetan rahbar rahbar gagooid va azad bashid


جناب مطهری شما یعنی نمیدانید که دریک نظام دیکتاتوری توتالیترمجلس ونمایندگانش تحت شدیدترین نظارتها قرارمیگیرند.تاحالا هم شورای نگهبان ووزارت اطلاعات ودادگاههای انقلاب وسازمانهای اطلاعاتی موازی درسپاه ونیروی انتظامی نظارت میکردند کافی نبودوهنوز نمایندگانی مثل شما علیرغم همه پایبندی که به نظام داریدگاها میتوانستید انتقادهائی رادرمجلس مطرح کنیدواین نظام همین راهم نمی تواند تحمل کندومسلما دردوره بعدی مجلس شماهم ازایفای مسئولیت فعلی باعدم صلاحیت برای انتخاب معاف خواهیدشد.بجنبش مردم ایران بپیوندیدوثابت کنید که فرزند مرحوم شهیدمطهری هستید


نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • خرَد ورزی جایگزین مدیریت
 • آفات مطلق نگری
 • بیانیه گروهی از زنان اصلاحطلب در پاسخ به نامه های زندان رجایی شهر
 • بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران در اعتراض به فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه
 • حمایت جمعی از فعالان دانشجویی خارج از کشور از اعتراضات دانشجویی
 • معتقدان واقعی نظام جمهوریت نظام را به انگیزه دفاع از اسلامیت آن نابود نمی کنند.
 • جنبش سبز مردم ایران در شادی تان شریک و در دشواری تان همدل است
 • در ذهـن بمبگذار انتحاری بلوچ چه میگذرد؟
 • تفسیرآقای احمدی نژاد از ولایت فقیه
 • پیام تسلیت جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی به مهندس موسوی
 • بیانیه اعلام حضور تشکل راه سبز امید گوتنبرگ (رساگ)
 • ویژه برنامه رسا به مناسبت تولد مسعود باستانی
 • نویسنده نامه به رهبر از زندان رجائی شهر به انفرادی منتقل شد
 • مصاحبه رسا با علی مزروعی درباره اختلاف جدید دو قوه بر سر ادغام وزارتخانه ها
 • مشکل بزرگ صاحبان قدرت این است که در درک اهمیت جایگاه اندیشه ناتوانند
 • اظهار نظر فرمانده نیروی انتظامی درباره تظاهرات ۲۵ اردیبهشت
 • رد نظر مجلس و شورای نگهبان توسط معاون احمدی‌نژاد
 • متداول ترین شکنجه، نگهداری ما درسلول های انفرادی بسیار کوچک است
 • مجادله بین احمدی‌نژاد و لاریجانی درباره ادغام وزارتخانه ها
 • سربازان گمنام شما از هیچ دروغ و نیرنگی برای اجرای پروژه اعتراف گیری دریغ نکرده اند
 •