به روز شده: ۱۸:۲۲ تهران - سه شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۰

سید محمد خاتمی: همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم

 حرف بنده همان است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده که اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات نامزد و فهرستی داشته باشند

بنا به گزارش تارنمای رسمی محمد خاتمی :
انتظار داشتم شرایطی فراهم شود که همه دیدگاه ها بتوانند در انتخابات حضور و مشارکت داشته باشند.
"موضوع تحریم انتخابات نیست، اما برای شرکت در انتخابات بنده دیدگاههای خود را پیش تر بیان کرده ام و انتظار داشتم شرایطی فراهم شود که همه دیدگاه ها بتوانند در انتخابات حضور و مشارکت داشته باشند."
سید محمد خاتمی عصر امروز در حاشیه مراسم ختم مرحوم حاج محمد خلیلی اردکانی (داماد ارشد آیت الله سید روح الله خاتمی رحمت الله علیه) در گفت و گویی کوتاه با خبرنگاران درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم و این که آیا اصلاح طلبان انتخابات پیش رو را تحریم خواهند کرد یا خیر گفت: موضوع تحریم انتخابات نیست، اما برای شرکت در انتخابات بنده دیدگاههای خود را پیش تر بیان کرده ام و انتظار داشتم شرایطی فراهم شود که همه دیدگاه ها بتوانند در انتخابات حضور و مشارکت داشته باشند.
رئیس جمهوری سابق ایران با بیان این که فعلا این شرایط فراهم نشده است، افزود: البته بنده از طرف کسی اظهار نظر نمی کنم، ولی فکر می کنم وقتی همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم، بنابراین شرکت در انتخابات معنایی ندارد.
حرف بنده همان است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده که اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات نامزد و فهرستی داشته باشند؛ البته این به معنای تحریم انتخابات نیست. دل بستگان به اصل انقلاب هیچ گاه انتخابات را تحریم نمی کنند.
وی همچنین درباره حمایت هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان همواره از اصل نظام، انقلاب و مصالح و حقوق ملت دفاع می کنند و کسانی که به دنبال آسیب به اصل انقلاب هستند به هیچ وجه مورد تأیید اصلاح طلبان نیستند.
بنا به یادداشت رادیو فردا : محمد خاتمی سال گذشته سه پيش شرط برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم مطرح کرده بود. وی خواهان «آزادی زندانيان سياسی، پايبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد» شده بود.

پيش شرط های محمد خاتمی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات با واکنش تند مقامات حکومتی و اصولگرايان مواجه شد و احمد جنتی، دبير شورای نگهبان، در واکنش به اظهارات رييس جمهور سابق ايران گفته بود: «اصلا نيازی به حضور اين عده در انتخابات نيست».
در همین زمینه، علی‌محمد غريبانی، رئيس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، در ۲۳ آذرماه سال جاری گفته بود، اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند و در اين انتخابات «از هيچ‌کس حمايت نمی‌کنند.»

علی محمد غريبانی گفته بود: «با وجود تلاش‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای مناسب شدن فضای انتخاباتی، متأسفانه عرصه هر روز تنگ‌تر می‌شود و در نتيجه اين شورا تصميم گرفته‌است ليست انتخاباتی ارائه ندهد و از هيچ‌کس حمايت نکند.»

علی‌محمد غريبانی «لغو پيش ‌همايش هم‌انديشی اصلاح‌طلبان و مساعد نشدن شرايط برای برگزاری هم‌انديشی سراسری اصلاح‌طلبان» را «از جمله نشانه‌های مناسب نبودن فضا برای حضور در انتخابات» دانست.

به گفته علی‌محمد غريبانی اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات «در دو جلسه اخير خود پس از طرح مباحث طولانی، به اين جمع‌بندی رسيدند که ليست انتخاباتی ارائه ندهند و از کسی هم حمايت نکنند.»

وی هم‌چنين خبر داد که اين شورا، دلايل خود را برای نداشتن کانديدای انتخاباتی دوره نهم مجلس شورای اسلامی را «در آينده نزديک» با انتشار بيانيه‌ای اعلام می‌کند.

در همين زمينه، محمدرضا تابش، دبير کل فراکسيون اقليت مجلس هشتم، نيز گفته‌ بود «اصلاح‌طلبان انتخابات را تحريم نخواهند کرد»، اما در انتخابات آينده مجلس شرکت نمی‌کنند و «موضع شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مورد وفاق همه گروه‌های اصلاح‌طلب است.»

محمدرضا تابش همچنين تاکيد کرده بود: «از ابتدا با واقعيت‌های مشهود در جامعه علی‌رغم توصيه بزرگان اصلاحات از جمله آقای خاتمی برخورد درستی نشد يعنی دست‌اندرکارانی که می‌توانستند موانع را رفع کنند اين کار را انجام ندادند.»

حيدر مصلحی، وزير اطلاعات ايران گفته‌است، انتخابات نهمين دوره مجلس «حساس‌ترين» انتخابات در عمر جمهوری اسلامی است و جريان‌های «فتنه، انحرافی و اصلاح‌طلبان» اهداف مشترکی برای مقابله با آيت الله علی خامنه‌ای، رهبر ايران، دنبال می‌کنند.
بنا به یادداشت مردمک : «انتخابات مجلس آینده غیرقانونی است»

هم‌زمان شورای هماهنگی راه سبز امید با انتشار بیانیه‌ای، انتخابات مجلس نهم را «غیرقانونی» و «مغایر با منافع و مصالح کشور» اعلام کرده است.

براساس این بیانیه این شورا گفته است که با آگاهی از مواضع و دیدگاه‌های احزاب و تشکل‌های مستقل منتقد و به ویژه آگاهی از نظرات آقایان کروبی و موسوی، انتخابات مجلس نهم را «فاقد تمامی استانداردها و ضوابط لازم» برای یک انتخابات «آزاد و منصفانه» می‌داند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی از رهبران مخالفان حکومت ایران هستند که از بهمن سال گذشته در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

شورای هماهنگی راه سبز امید در این بیانیه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته که آن را «تقلب و کودتای انتخاباتی ۲۲ خرداد ۸۸» نامیده، گفته است که شرایط پیشنهاد شده ازسوی آقایان موسوی، کروبی خاتمی و «سخنان مدبرانه» آقای هاشمی تحقق نیافته است.

آقای موسوی، عبدالواحد موسوی لاری، وزیر دولت محمد خاتمی و۱۴۳ فعال سیاسی و مدنی گفته‌اند که با رویکرد فعلی مقامات جمهوری اسلامی و درصورت ادامه وضع موجود، چشم‌انداز برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود ندارد.

آقای هاشمی‌ رفسنجانی در اولین حضورش در نمازجمعه پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در۲۶ تیر ۸۸ خواستار آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات و فعالیت احزاب شده بود تا به گفته او «بحران پس از انتخابات فروکش کند و اعتماد مردم به نظام احیا شود.»

شورای هماهنگی راه سبز امید در بخشی از این بیانیه از مصوبه نظارت بر نمایندگان مجلس انتقاد و اعلام کرده است که با مدیریت کنونی در انتخابات، نامزدی اصلاح‌طلبان برای نمایندگی مجلس، راه به خدمتگزاری به مردم نخواهد برد.

در طرح «نظارت مجلس بر امور نمایندگان» نظارت بر رفتار، وضعیت مالی و امنیتی نمایندگان مجلس به رسمیت شناخته شده و چنانچه نمایندگان از شروطی که برایشان مشخص شده است تخطی کنند، هیئت نظارت، اختیار رسیدگی به صلاحیت آن‌ها و حتی لغو اعتبار نامه آن‌ها را هم دارد.

این طرح ابتدا در مجلس هفتم ارائه شد و پس از آن‌که اوایل سال جاری، رهبر جمهوری اسلامی در دیداری با نمایندگان بر این طرح تاکید کرد، پیش‌نویس آن تهیه و کلیات آن اردیبهشت ماه تصویب شد.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و رئیس مجلس ششم، نیز آبان ماه گذشته پیش از حصر خانگی به نمایندگان مجلس نامه نوشت و از آنها خواست که زیر بار تصویب طرح «نظارت مجلس بر امور نمایندگان» نروند.

شورای هماهنگی راه سبز امید در سومین بیانیه خود درمورد انتخابات نتیجه‌گیری کرده است: درشرایطی که فشار بر روزنامه‌نگاران، دانشجویان، اقلیت‌های قومی، دینی و مذهبی و فعالان جنبش زنان بیشتر، سانسور مطبوعات شدیدتر، ‌و تحرکات حزبی و مدنی مستقل محدودتر می‌شود و تشکل‌های رسمی اصلاح طلب حتی از برگزاری یک نشست ساده جهت بررسی مواضع انتخاباتی محروم هستند این شورا هرگونه امکانی را برای برگزاری یک انتخابات به معنای واقعی آن منتفی می‌بیند.

قرار بود روز ۲۴ آبان ماه همایشی برای گردهم آمدن ۱۸ گروه و حزب اصلاح‌طلب از سراسر ایران برگزار شود تا مواضع اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم مورد بحث قرار بگیرد اما این همایش برگزار نشد.

ازسوی دیگر دو حزب عمده اصلاح‌طلب «جبهه مشارکت ایران اسلامی» و «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» ازسوی قوه قضائیه منحل اعلام شده‌اند و شمار زیادی از اصلاح‌طلبان سرشناس زندان و به حبس محکوم شده‌اند.

بیشتر کرسی‌های مجلس هشتم در اختیار اصولگرایان است و اصلاح‌طلبان تنها در فراکسیون اقلیت مجلس کنونی نماینده دارند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی


نظرات

janati ham in ra mygooyad vali ma nafahidim keh agayeh khatami zazarash in ast keh rae dedahim ya na montazereh rae ishan hastim


نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • نگرانی فرمانده کل سپاه از وضعیت تهران
 • افزایش 10 درصدی قیمت فراورده های لبنی
 • اسرائیل از طریق دانمارک به ایران تجهیزات جاسوسی می فروشد
 • قیمت ارز وسکه کاهش پیدا کرد
 • آغاز ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی
 • مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه: جریان انحرافی در حدی نیست که در دستور کار سپاه قرار گیرد
 • نهایی شدن جزوه تغییرات علوم انسانی
 • پیش فروش سکه از مرز 550 هزار سکه گذشت
 • جدايي نادر از سيمين بهترين فيلم سال وال استريت ژورنال
 • سخنگوی‌کمیسیون انرژی: با حذف بنزین قیمت‌ها به یکباره بالا خواهد رفت
 • تامين اجتماعي در برابر کارگران سليقه‌اي عمل مي‌كند
 • آغاز مانور نظامی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی
 • واکنش احمد توکلی به تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان
 • مصباح یزدی: مهمترین مشکل کشور این است که بخشی از مدیران کشور اعتقاد قلبی به ولایت فقیه ندارند
 • محاکمه غیر علنی فائزه هاشمی در دادگاه قاضی صلواتی
 • بیانیه جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در باره اینکه: «چرا در انتخابات نهمین دوره مجلس شواری اسلامی نباید شرکت کرد؟»
 • بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران پیرامون انتخابات مجلس :
 • والعصر - مستند کم نظیری از زندگی آیت الله منتظری
 • دکتر سروش خطاب به رهبر ایران: به عين اليقين پايان دولت سحر مدت شما را نزديک می بینم
 • تارنمای سفارت انگلستان در ایران فیلتر شد
 •