به روز شده: ۲۰:۴۸ تهران - سه شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۰

آمریکا بیش از یک نامه به ایران ارسال داشته است

دویچه وله: اظهارنظر مقامات ایران درباره ارسال نامه از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای آیت‌الله خامنه‌ای همچنان ادامه دارد. گفته می‌شود یک نامه نیز توسط سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل به محمد خزایی نماینده ایران داده شده است.

دو نامه و یک تلفن، راه‌هایی است که به نوشته سایت تابناک، آمریکایی‌ها برای ایجاد ارتباط با بالاترین مقامات جمهوری اسلامی از آنها استفاده کرده‌اند. ابتدا صحبت از یک نامه بود، نامه‌ای که به ادعای روزنامه واشنگتن پست، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته بود و در آن نسبت به عواقب بستن تنگه هرمز توسط ایران هشدار داده بود.

اما سایت «تابناک»، به نقل از شبکه خبری «سی‌.ان‌.ان» صحبت از دونامه کرده است. این سایت که نزدیک به محسن رضایی است نوشته: «یک نامه از طریق "سوزان رایس" به محمد خزایی، نماینده ایران در سازمان ملل داده شده است. این نامه به ظاهر برای دولت فرستاده شده و نامه دیگری نیز از سوی سفیر سوئیس به ایران داده شده که احتمالا این همان نامه‌ای است که رسانه‌های غربی، مدعی هستند، اوباما برای رهبر انقلاب فرستاده است».

این سایت همچنین از "کانال سومی" نیز سخن به میان آورده که گفت‌وگوی تلفنی جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق با مقامات ایران بوده است.

لحن نامه اوباما به خامنه‌ای آنطور که واشنگتن پست نوشته لحنی تهدیدآمیز است که در آن به ایران هشدار داده شده که در صورت بستن تنگه هرمز با واکنش شدید آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

اما سی‌.ان.ان. فاش کرده که در این نامه، آمریکایی‌ها درخواست خود برای داشتن یک خط ارتباطی با ایران را یک بار دیگر مطرح کرده‌اند. سایت تابناک به نقل از سی.ان.ان. نوشته: «آمریکا پیشنهاد داده که یک خط ارتباطی مستقیم بین دو کشور ایجاد شود که ایجاد چنین خط ارتباطی، می‌تواند امیدبخش و کمک‌دهنده باشد، اما قطعا چنین خط ارتباطی به تنهایی کافی نیست، ولی می‌تواند از درگیری میان ایران و غرب که به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، می‌تواند برای منطقه و جهان یک تراژدی غمبار باشد، جلوگیری کند».

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۲۷ دی ماه در نشست خبری هفتگی خود جزئیات نامه اوباما را بی‌اهمیت دانست و گفت درباره این نامه توضیحات کافی داده شده است.

وی در عین حال تاکید کرد: «اصل اینکه اقدام به نامه نگاری می‌کنند نشانگر این است که مشکلاتی دارند و فکر می‌کنند باید مشکلاتشان را طرح کنند». وی همچنین گفت که نحوه پاسخگویی به این نامه در حال بررسی است و اگر لازم باشد از طریق كانال مشخصی پاسخ داده می‌شود.

مهمانپرست تاكید كرد: «یادداشت ارسالی مقامات آمریكایی نمی‌تواند نشان‌دهنده تغییر جدی در رویكردها و روابط دو كشور باشد.»

«نفت قابل تحریم نیست»

هشدار ایران به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم خرید نفت ایران، بهانه اولیه ارسال نامه از سوی مقامات واشنگتن بوده است. این تهدید که اولین بار از سوی معاون اول رئیس جمهوری مطرح شد در صورتی اجرا می‌شود که آمریکا بتواند اروپا و کشورهای بزرگ آسیایی را از خرید نفت ایران منصرف کند.

اما ایران هم‌زمان با این تهدیدها مدعی است که اصولا نفت قابل تحریم نیست و ایران قادر است تحریم خرید نفتش را نیز همچون سایر تحریم‌ها "دور" بزند.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه معتقد است وضعیت دادوستدها در بازار انرژی مشخص است و طرح مباحثی نظیر تحریم نفت ایران در راستای عملیات روانی است.

وی معتقد است اصولا کشورهای اروپایی به لحاظ شرایط واقعی، آمادگی ورود به بحث جدی درباره تحریم خرید نفت ایران را ندارند. رامین مهمانپرست که در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشته: «آنان در خوشبینانه‌ترین حالت، بحث سه ماه تحریم یا تعویق یک ساله این تحریم‌ها را مطرح می‌کنند که گویای این مطلب است».
وزیر نفت، دیگر مقام ایرانی است که اظهار داشته ایران می‌تواند تحریم نفت را نیز همانند سایر تحریم‌ها دور بزند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از وی نوشته: «اتکا به نیروهای انسانی متعهد و متخصص داخلی و توسعه ساخت تجهیزات مورد نیاز از سوی بخش خصوصی، عبور از تحریم‌ها را ممکن ساخته و بنده مطمئن هستم بر تحریم‌های نفتی نیز فائق خواهیم آمد».

رستم قاسمی همچنین گفته با توجه به موقعیت ژئوپولیتیک ایران، نمی‌توان این کشور را از معادلات منطقه‌ای و جهانی دور داشت.

نماینده ایران در سازمان اوپک نیز تحریم نفت ایران توسط اروپا را "خودکشی اقتصادی" دانسته و گفته: «با وجود بحران‌های اقتصادی در منطقه‌ی یورو هر گونه اعمال تحریم علیه نفت ایران، کشورهای اروپایی را وارد یک بحران عمیق‌تر از شرایط موجود خواهد کرد.»

محمدعلی خطیبی طباطبایی در گفت و گو با خبرگزاری مهر اجرای تحریم‌ها توسط برخی کشورهای اروپایی را تحت فشار آمریکا و اسرائیل دانسته و تاکید کرده که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی باید از ماجراجویی در بازار جهانی نفت خودداری کنند.

عربستان سعودی اعلام آمادگی کرده که در صورت تحریم نفت ایران، می‌تواند با تولید بیشتر نفت، کمبود بازار جهانی را جبران کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • نگذاریم ایرن، ایرانستان شود!
 • ضرورتی تاریخی و حیاتی جهت استقرار و استمرار مردمسالاری
 • توضیحات روزنامه اطلاعات درباره یادداشت سردار علایی
 • معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد: رمان «زوال کلنل» محمود دولت آبادی «قابل چاپ» نیست
 • پرستو دوکوهکی، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس بازداشت شد
 • علی مطهری: فضای موجود در کشور به سمت استبداد می رود
 • انفرادی برای مهدی کروبی به دلیل ارسال پیام انتخاباتی
 • سکه 740 هزار تومان
 • تاریخ پیشنهادی اروپا برای آغاز تحریم نفت ایران: 11 تیرماه
 • روسیه: رفتار ایران مانع روند مذاکرات هسته ای است
 • باهنر: دولت اجازه افزایش قیمت حامل های انرژی را ندارد
 • جنگل ها و طبیعت گیلان به دلیل زباله ها در خطر نابودی
 • لایحه حمایت از خانواده دوباره در راه مجلس
 • پیگیری های قنبری برای رد صلاحیت شدنش
 • بررسی تغییر ناگهانی منوچهر متکی به عنوان وزیر امور خارجه وقت و همچنین تغییر مصلحی وزیر اطلاعات و تاخیر در تمکین حکم حکومتی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
 • سخنگوي وزارت امور خارجه: کشورها منتظر تبعات سنگین تحریم نفت ایران باشند
 • مخالفت روسیه با تحریم نفتی و برخورد نظامی با ایران
 • صالحی: مقدمات آغاز مذاکره با 5+1 فراهم شده است
 • بازرسان آژانس 9 بهمن در تهران
 • فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد شد/جاسبی مهلت استعفا خواست
 •