به روز شده: ۰۷:۱۳ تهران - جمعه ۳۰ دی ۱۳۹۰

هاشمی رفسنجانی: آنچه باعث بروز مشکلات شده، حاکم کردن سلایق فردی بر قانون است

در حالی که سایت هاشمی رفسنجانی مسدود است، روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت گزارش داد: پرئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دردیدار جمعی از استادان و محققان حوزه علمیه و محققین دانشگاه‌های شهر مقدس قم با اشاره به برخی نگرانی‌های به حقی که در جمع روحانیون و بزرگان حوزه‌های علمیه حاکم است، پاسخ به سوالات را حق مردم، محققین و روحانیون خواند و تصریح کرد: به سوالات و شبهات جدی که مطرح است باید پاسخ‌های مستدل، صریح و روشن داد تا شبهات برطرف شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد سوال در اذهان اقشار فرهیخته جامعه را به دلیل دلبستگی آنان به نظام و توقع و انتظار آنان از حکومت اسلامی دانست و گفت: مردم و اقشار مختلف جامعه توقعات و انتظاراتی از حکومت اسلامی داشته و دارند که با گذشت سه دهه از تاسیس نظام اسلامی ، خواستار تحقق کامل این انتظارات هستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با اشاره به پیشتازی روحانیت در مبارزه با حکومت‌های جبار و مستبد در طول تاریخ، حرکت اعتراضی حضرت امام (ره) و یارانش قبل از انقلاب را یادآور شد و گفت: روزی که مبارزه سیاسی در خدمت امام آغاز شد، تاکید و سخن مبارزین، با مردم این بود که اگر نظام اسلامی حاکم شود مشکلات جامعه برطرف خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین زمینه به مباحثات فراوان مبارزان مسلمان با گروههای الحادی، التقاطی و لیبرال‌ها در زمینه مبانی، مشخصات و محاسن حکومت اسلامی اشاره کرد و با بیان رسیدن به دلایل قانع کننده در زمینه تاسیس حکومت اسلامی تاکید کرد: همین مبانی روشن در زمینه حکومت اسلامی بود که باعث شد حرکت مبارزاتی حضرت امام (ره) در حوزه علمه قم و سایر شهرها مورد استقبال روحانیون، علما و نخبگان جامعه و بویژه آحاد مردم قرار گیرد، البته افرادی در جمع روحانیون نیز وجود داشتند که مخالف حضور و دخالت علما و روحانیت در سیاست و مبارزه بودند و علت آنرا بی اثر دانستن مبارزه به دلیل شقاوت طاغوت می‌دانستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان مواضع و مبانی روشن امام (ره) در مبارزه علیه رژیم طاغوت را موجب استقبال گسترده اقشار گوناگون شهری و روستائی و گسترش مبارزه علیه نظام حاکم خواند و تصریح کرد: با اوج گیری انقلاب باز هم این روحانیت بودند که پیشتاز مبارزه و جلودار تظاهرات مردمی بودند که در نهایت منجر به سرنگونی شاه و حاکمیت اسلام و مردم در جامعه شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به وقایع دوران مبارزات که منجر به تاسیس نظام جمهوری اسلامی شد اشاره کرد و گفت: البته ازهمان ابتدا به خاطر حاکم شدن فضای رادیکالی متاثر از افکار چپ، تندرویها و افراط کاریهایی صورت گرفت به گونه ای که حتی بعضی قصد داشتند همه چیز را به صورت دولتی اداره کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با مرور وقایع دوران جنگ وسازندگی، به اداره قابل قبول کشور براساس برنامه های پنج ساله و با وجود کمبود شدید منابع اشاره کرد و تصریح کرد: متاسفانه حرکتهای انحرافی از مسیر اصلی انقلاب زمانی شروع شد که برخی جریانهای فکری، وجود روحانیت ، علما و مراجع را مانع رسیدن به اهداف خود دیدند و سعی کردند برنامه‌های خود را برای تضعیف این شجره طیبه و منزوی کردن مدیران لایق عملیاتی کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هدف اساسی تاسیس حکومت اسلامی را تحقق عدالت ،آزادی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و اجرای شریعت، احکام، اعتقادات و اخلاقیات اسلامی عنوان کرد و با بیان اینکه اگر قبح و زشتی تجسس ، زور گویی ، اهانت و بی بند و باری و نیز دروغ، تهمت‌، بداخلاقی که از مسلّمات قرآن و اسلام است شکسته شود دیگر جایی برای دفاع از اسلام در میان مردم و بخصوص جوانان باقی نمی‌ماند، تاکید کرد: حضرت امام (ره) تخلف از قانون مصوب حکومت اسلامی را با هر بهانه‌ای حرام می‌دانستند ولی شاهدیم متاسفانه در برخی موارد علنا به قانون دهن کجی شده و به آن عمل نمی‌شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اجرای ناقص برنامه پنج ساله چهارم، سند چشم انداز، سیاست‌های کلی مصوب و ابلاغی رهبری، قوانین مصوب مجلس و فسادهای کلان را نمونه‌ای بارز در این زمینه خواند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برون رفت از مشکلات موجود بدون مشارکت جدی حوزه‌های علمیه و روحانیت مشکل خواهد بود، پذیرش اشتباه و بازگشت به خواست اسلام و مردم را قدم اول اصلاح امور عنوان کرد و گفت: اگر با مردم صادقانه سخن بگوییم و مدبرانه عمل کنیم قطعاً مردم خوب و وفادار ایران هم در اصلاح امور بیشتر مشارکت خواهند کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه جلسه درپاسخ به پرسش‌های متعدد تعدادی از حاضران پیرامون لزوم پاسخگو و نظارت پذیر کردن مسوولان و نیز تسهیل مشارکت مردم، گروهها و احزاب در اداره جامعه گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحیه آن در ذات خود مترقی و متناسب نیازهای جامعه است و در حال حاضر نیز از توانایی قابل قبولی برای ایجاد توسعه و پیشرفت و احقاق حقوق مردم برخوردار است، اگرچه نقایصی هم دارد که باید در زمان مناسب برطرف کرد.

وی افزود: آنچه باعث بروز مشکلات شده قانون اساسی و نظام نیست بلکه حاکم کردن سلایق فردی بر قانون و سیستم حکومتی و نیز خارج ساختن مسئولیت‌ها و عملکردها از حوزه نظارت‌های قانونی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی پیرامون نادیده گرفته شدن نهادهای مردمی‌، تشکل‌های سیاسی و مشارک مردم و نخبگان ، با بیان اینکه حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز انتخابات و مشارکت مردمی و گروهها در جامعه تعطیل نشد گفت: برگزاری انتخابات پرشور با همدلی و مشارکت همه گروهها و سلایق مختلف درون خانواده انقلاب میسر است و هیچ گاه تک صدائی و انحصارگرایی جوابگوی اداره کشور نبوده و نخواهد بود.

وی تصریح کرد: حضور دائمی مردم در صحنه و مشارکت احزاب، گروهها و اقشار گوناگون جامعه برای اداره کشور، اصلی اساسی و مورد قبول حضرت امام (ره) و رهبری بوده و هیچ کس منکر آن نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری پیرامون لزوم تبیین و روشن شدن مبانی دینی نظارت و کنترل قدرت، این مهم را یکی از مباحث همبستگی مبارزان انقلاب با گروههای دیگردر زندانهای شاه خواند و گفت: به لحاظ دینی و شرعی و نیز روایات ائمه معصومین (ع) ، مبانی و لزوم کنترل و نظارت پذیری قدرت روشن است و شک و شبهه‌ای در این مورد وجود ندارد، اما ممکن است در مواردی توجهی به این مبانی نشود چرا که برخی انحصارطلبانه، نظارت و کنترل براساس قانون را بر نمی‌تابند.

در این دیدار برخی از حاضران علاوه بر طرح سووالات ، دغدغه‌ها و نگرانی‌های خود را در مورد برخی موضوعات مبتلا به کشور در زمینه‌های داخلی و خارجی و مسائل اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی بیان کردند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی


نظرات

باسلام
روحانیت شیعه لااقل 3 دهه است که به زوال اخلاقی رسیده است . اصولا از این صنف جز این هم انتظاری نیست اینان با توجه به مطالعات شان که مجموعه ای از داده های در هم و بر هم و مغشوش است که می تواند هر عملی را موجه جلوه دهد آن می کنند که تا کنون کرده اند. از اینان بروز هر عملی ممکن است چرا که اعتقاداتشان بسته به اینکه در چه شرایطی باشند می تواند عملکردشان را توجیه کنند.بهر حال هاشمی بهرمانی یا خاتمی اردکانی به همین صنف تعلق دارند.


روزهای سهمگینی در انتظار روحانیت است. من که در ایرانم استخوانهایم از آن روز و آن روزها که چندان دور نیست و وحشتناک است می لرزد و می ترکد. در تمامی طول تاریخ هیچ فاسد و شروری هیچ فاسق و متحاجری هیچ مستند و ستمگری در ایران اینهمه جنایت مادی و معنوی نکرده است. سایتتان سایت خوبی ست. از مذهبی گری دست بردارید.


http://www.rahesabz.net/story/48004/


با سلام ،
در این لینک می بینیم ،وقتی در مجلس نمایندگان نهضت آزادی را کتک میزنند آقای رفسنجانی خندان است، حاصل عملکرد مدیریتی آقای رفسنجانی و دوستانش ساختاری شدن نفی اندیشه مخالف و نفی فیزیکی انسان مخالف را به همراه داشت و امروز از جهات مختلف مردم و کشورمان درشرایط بسیار سختی قرار گرفته اند،امیدوارم روزی آقای رفسنجانی و .......شهامت و آمادگی انتقاد از خود را داشته باشند

با احترام میلاد ملک


هاشمی رفسنجانی سی و سه سال است که در تمامی جنایت شریک بوده است! اما حالا بامداد خمارش آغز شده! او که در روکم کنی های رزیلانه و ترور ها و قتلها ی زنجیره ای از اول انقلاب تا حالا شرکت داشته حالا اما گویی کم کم تراخم گرفته و چشم درد و کهولت سن و بوی تعفن کارهای روحانیون تحت امرش و سپاهیان جنایتکار آزرده اش کرده حالا دارد بخود می آید اما بقول خود او در یک نماز جمعه خطاب به «ضد انقلابیون» که می گفت کاری نکنید که روزی توبه ی گرگ مرگ باشد٬ آری امروز توبه هاشمی مرگ است. مرگی حقیر! حتا حقیرتر از مرگ خامنه ای! چرا که خامنه ای با ساطوی میان دندانها فتوای قتل و تجاوز به نوامیس داد و کل روحانیت بر آن امضائ کرد! اما هاشمی همیشه نعل وارونه زد. و دروغ را بهتر از راست گفت.


نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هاشمی رفسنجانی: امروز آگاهي ملت‌ها از حقوق خود براي مبارزه با ظلم و بي‌عدالتي افزايش يافته است
 • هاشمی رفسنجانی: حکومت اسلامی بدون مردم به هیچ سامانی نمی رسد
 • هاشمی رفسنجانی: تأسیس نظام جمهوری اسلامی همراهی با مردم و با کمک آنان بوده است
 • هاشمی رفسنجانی: انحراف را با شجاعت وبی واهمه باید اصلاح کرد
 • مشروطه پایان تصمیم سازی یک فرد در مورد سرنوشت جامعه است
 • هاشمی رفسنجانی: فقط تا ۸ سال دیگر می‌توانیم از پول نفت استفاده كنیم
 • هاشمی رفسنجانی: فریب مردم مذموم است
 • هاشمی رفسنجانی:اگر نتوانیم رضایت اکثریت مردم را داشته باشیم آینده روشنی نخواهیم داشت
 • هاشمی رفسنجانی: خودخواهی و تمامیت طلبی زمینه شکستهای بزرگ است
 •  
  آخرین اخبار
 • نامه به رهبری: آشتی ملی؛ تنها راه نجات کشور
 • 300 تومان مرغ گران شد
 • جلسه مشترک دولت و مجلس با نیامدن دولتی ها لغو شد
 • بازرسان آژانس فردا یکشنبه در تهران
 • سنا تحریم های جدیدی علیه ایران را بررسی می کند
 • دلار در بازار 1750 تومان
 • هواپیماهای قطری و اماراتی پروازهای خارجی ایران را انجام میدهد
 • 480 هزار دلار وثیقه استاد بازداشتی دانشگاه شریف در آمریکا
 • نماینده مجلس: متاسفانه ما در ایران اجازه رشد به احزاب سیاسی را ندادیم
 • مصطفی درایتی مشاور سابق محمد خاتمی: پس از گذشت 33 سال از پیروزی انقلاب، جمهوریت و حتی قرائتی که از اسلامیت مطرح میشود مورد تردید است
 • افزایش آمار زنان بی خانمان
 • با افزايش نرخ سود سپرده‌ها كارخانجات ورشكسته مي‌شوند
 • مصباحی مقدم: دیگر پولی برای دولت باقی نماند تا به بخش تولید ارائه کند
 • افزایش مجدد قیمت سکه: 800 هزار تومان
 • لایحه مجازات اسلامی‌ در شورای نگهبان تایید شد
 • گزارش کدخدایی از روند رد صلاحیت ها
 • مجلس ایران پیش نویس طرح قطع صادرات نفت به اروپا را نهایی کرد
 • باهنر در مصاحبه با فارس: رهبری دستور حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی را صادر کردند
 • حاکمیت قانون، گام نخست در راستای تامین حقوق و حاکمیت ملت محسوب می‌شود
 • بهمن؛ پایان عمر دیکتاتورها
 •